Amikor a kicsi hazakerül, mindenképpen szerezzünk be a tenyésztő által etetett tápból, mert másik fajtára csak fokozatosan lehet átszoktatni.
Érdemes legalább premium minőségű táppal etetni később is, mert ezekben van meg minden az egészséges fejlődéshez. Ezek nem olcsó tápok, de legalább nem kell mellette egyéb táplálék kiegészítő. Én csak kalciumos csonterősítőt adok neki óvatosságból, az előírt adagnak a felét, mivel a tápban benne van, ami kell. Túladagolni nem szabad!
Mellette szabadon adható zöldalgás tabletta, ami a porcok egészséges fejlődését segíti.
Ha a kutya étvágyát szeretnénk növelni, valamint a szőrét dúsabbá, fényesebbé tenni, adhatunk neki sörélesztő tablettát.
A kutya kb 6 hónapos korig ne egyen csontot, mivel könnyen szorulást okozhat, utána is csak keveset. Csöves csontot viszont soha! Tévhit, hogy attól erősödik a csontja, mivel az így bevitt kalcium szinte mindenestől távozik belőle.
Ezzel ellentétben főtt tojás héját oda lehet adni neki, elszórakozik vele, és még a csontoknak is jó! (mivel főtt, baktériumok és vírusok kizárva)
Még kitérnék egy dologra, ami esetleg a csont etetéssel összefügg, nevezetesen, ha a sok csonttól esetleg szorulása lesz az ebnek! Nem kell megijedni azonnal, egyszerű házi praktikákkal meg lehet próbálni segíteni a kutyán. Legegyszerűbb, ha étolajat adunk neki. Testmérethez kell igazítani az adagot, de egy felnőttel 1dl csodát tud művelni! :) (Nem kell kenyér. stb hozzá, általában simán felszippantják.)
Végső esetben orvos a megoldás persze, de ez nagyon ritka.
Természetesen ez csak tűzoltás, inkább megelőzni kell a bajt!
A tápot idővel megunja a kutya, ezt viszont lehet orvosolni különböző öntetekkel! Főzhetünk neki húslevest a kutyás boltokban kapható húsnyesedékekből, tojásból. Lehetőleg ne túl sok sóval fűszerezzük, mivel a sok só felviszi a kutya vérnyomását. Fűszernek használjunk zöld fűszereket (rozmaring, oregáno), amik nem bántják a gyomrot, nem rontják a szaglást. (bors, erős paprika, stb nem ajánlott!)
Így változatosabbá tehetjük a kutya étrendjét, nem lesz probléma az etetéssel.
További előnye, hogy a leveshez adott étolaj Omega zsírsav beviteli forrás, ami nagyon hasznos a kutyának!
A Moszkvai nem egy zabagép, tehát nem lehet tömni. (eléggé válogatós, de nem szabad ráhagyni)
Főleg fiatal korában áztathatjuk a tápot tejben is, ha bírja a kutya. Sok tévhit él a tejjel kapcsolatban, hogy a kutya nem ehet ilyet. Több állatorvossal is beszéltem erről, mivel én sem tudtam az igazat. Az egybehangzó ítélet: a kutya igenis ehet tejet! Amiből a tévhitek táplálkoznak: a kutyáknál is előfordul a tejfehérje és a tejcukor érzékenység, ugyanúgy, mint az embereknél. Tehát ha a kutya bírja, nincs szemmel láthatóan rosszul tőle, akkor kaphat.
A miénk kimondottan szereti a tejbe áztatott tápot!
Friss víz mindig legyen előtte, mivel a táp miatt elég sokat iszik.
Időnként nyers tojást is kaphat, nagyon szép tőle a szőre. (Mi heti 1-2x adunk neki 1-et)
Szinte mindenféle ételmaradékot megehet, kivéve a nyers krumplit, valamint a babot, borsót, de ezt ne a táp helyett, hanem csak a változatosság miatt! Én max 20%-al csökkentem a napi tápadagját, ha valami maradék akad, ami tetszene neki.
Miután a 6 hónapos kort elhagyta, a táp mellé kap napi 1-2 főtt csirkefejet, farhátat, időnként főtt csülökcsontot, ami le is köti a kutyát egy jó időre.
A gyümölcsök nincsenek biztonságban előle, nálunk a körte és a szőlő megy.
Ami fontos, evés után 1-2 órán belül ne mozgassuk a kutyát, ne ilyenkorra időzítsük a játékot és a sétát! Ennek oka, hogy több nagytestű fajtához hasonlóan előfordulhat nála gyomorcsavarodás. Tovább lehet csökkenteni veszélyét azzal is, ha a kutya napi élelmiszer adagját elfelezve, két részletben adjuk neki reggel és este.
Amennyiben lenne még kérdés, a moszkvaior.gportal@gmail.com címre lehet feltenni, rövid időn belül megpróbálok válaszolni.
Jó kutyázást kíván:
Robz
|